DOMA •MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Druhý dych: 79. a 80. epizóda

24. 10 2019 16:45 | Alexandra Stahlová
Druhý dych: 79. a 80. epizóda
Druhý dych: 79. a 80. epizóda Foto: TV Doma

Zdá sa, že u Kráľovcov sa tentoraz už nadobro udomácnili láska, šťastie a pokoj. No čo ak má osud predsa len iné plány...?

Keď Šakal (Andy Hryc) zistí, že Timea (Slávka Halčáková) pracuje - a vlastne po celý čas pracovala - pre políciu, pochopí, že skončil. Nečudo, že mu toto poznanie poriadne tvrdo udrie na žalúdok a že má zrazu pocit, akoby mu chýbal kyslík... Kým mafián putuje do väzenia, odkiaľ pri troche šťastia vďaka nahromadeným dôkazom už možno nikdy nevyjde, Timea sa rozlúči s nadporučíkom Rábkom (Marek Majeský), pretože na istý čas sa znovu vracia do Talianska. Hoci to medzi nimi ešte stále neprehliadnuteľne iskrí a hoci už teraz obaja vedia, že stoja na rovnakej strane a bojujú za rovnakú vec, a teda ich prípadnému zblíženiu okrem vzdialenosti už nič nestojí v ceste, napokon sa rozlúčia len podaním rúk... Mária (Anna Javorková) s a veľkou radosťou oznámi Danielovi (Braňo Deák), že si dnes Annu (Jana Lieskovská) konečne môže odviesť domov z nemocnice. Cestou do vily sa však zaľúbenci ešte zastavia v nákupnom centre, pretože Daniel trvá na tom, že ešte čosi musí vybaviť. Niečo veľmi dôležité, čo nemôže a nechce odkladať. Nejde však o prácu, ako sa mylne domnieva Anna, ale rozhodnutie na celý život, ktoré sa týka najmä jej - Daniel ju totiž vezme do klenotníctva vybrať zásnubný prstienok a priamo na mieste ju znova požiada o ruku! A človek nemusí byť veštec, aby uhádol jej odpoveď... :-) Je neuveriteľné, že k Andrei (Milena Minichová) sa informácie o posledných hodinách, ktoré dramaticky otrasú aj jej svetom, zatiaľ vôbec nedostali. A je tak trochu príznačné, že sa všetky novinky dozvie v Teodorovom (Pavel Višňovský) bare - že otec jej dieťaťa je za mrežami, pretože polícii výmenou za záchranu Timeinho života odovzdal CD-čko s dôkazmi, ktoré vzápätí odštartovalo vlnu ďalšieho zatýkania. Keď Andrea pochopí, že je stratená a že aj ona skončí v base, pretože CD-čko obsahuje viaceré usvedčujúce dôkazy aj proti nej, spanikári. Najprv poje ktovieaké lieky, ktoré zapije tvrdým alkoholom, potom sa pokúsi streliť si do hlavy zbraňou, čo našla v jednej zo zásuviek v Teodorovej kancelárii... No napokon sa - ako to, žiaľ, stroskotaní zbabelci niekedy robia - rozhodne radšej si vybiť zlosť a frustráciu za vlastné životné omyly a zlyhania, za ktoré jej teraz hrozí zaslúžený trest, na nevinných!

Po chvíľke nesmiernej radosti, ktorú Anna sa Danielom spôsobili Mikulášovi (Ivan Romančík), Gitke (Hana Gregorová), Milanovi (Marián Slovák) a Klaudii (Eva Pavlíková) oznámením, že sa budú brať, nanešťastie životmi osudom ťažko skúšaných zaľúbencov a ich najbližších otrasie ďalšia nepredstaviteľná hrôza! Teraz zjavne už úplne vyšinutá Andrea totiž uniesla Barborku (Emma Tarageľová) zo školy a prinútila ju vypiť kakao s rozdrvenými liekmi na spanie! Keď Andrea zavolá Danielovi a Anne, aby si po dievčatko prišli, privíta ich s namierenou zbraňou a ľapoce čosi o tom, že ak na ňu Daniel neprepíše všetok majetok, ktorý predtým previedol na Annu, Barborka ostane spať naveky! Danielovi sa podarí na chvíľu odpútať jej pozornosť, aby Anna mohla odniesť jeho dcérku do bezpečia. Potom sa pokúsi Andrei dohovoriť a odzbrojiť ju. Anna sa snaží prebrať omámenú Barborku z bezvedomia, no tá na jej slová, ani dotyky nereaguje. Keď sa zrazu bytovkou rozľahne zvuk výstrelu, Annino z prežitých útrap už i tak veľmi vystrašené srdce zamrie v desivej predtuche... Hoci lekári urobili všetko, čo bolo v ich silách, Mária nemá pre nešťastnú Lenku (Kristína Svarinská) dobré správy - Andrea, ktorá si v zúfalstve strelila do hlavy, je klinicky mŕtva. Nebyť prístrojov, ktoré dýchajú za ňu... Je malý zázrak, že jej nenarodenému dieťatku jej smrť nijako neublížila. Žije a je zdravé. A ak telo jeho matky vydrží dosť dlho to, aby sa všetky orgány bábätka vyvinuli tak, ako majú, o pár mesiacov príde na svet. A to je deň, ku ktorému sa teraz upínajú všetky Lenkine nádeje, pretože - aj keď tým Viktor (Kamil Mikulčík) nie je práve nadšený - je rozhodnutá sa sestrinho dieťatka ujať. Nech si však už Viktor o tomto nápade myslí čokoľvek, nikdy by neriskoval, že Lenku znovu stratí, a tak jej rovno povie, že súhlasí s tým, aby drobca spolu vychovali. Veď predsa nie je „nejaké necitlivé hovädo"!

Zdá sa, že životy budúcich manželov Kráľovcov a ich priateľov a blízkych sa konečne zase dostávajú do normálu. Na nový život s novým členom rodiny sa tak chystajú nielen Lenka s Viktorom, ale i Anna, Daniel, Barborka a Diana (Karin Olasová) s Dušanom (Róbert Halák), ktorí si už onedlho zrejme konečne budú môcť osvojiť Števka! Na nový život osamote si zase privyká Mária, ktorá sa pomaly zotavuje zo smutného rozchodu s Jakubom (Martin Mňahončák) a jeho odchodom z jej života i nemocnice. Všetci bez výnimky sa však horúčkovito chystajú na jeden výnimočný deň, ktorého sa už nevedia dočkať a ktorý sa, našťastie, blíži míľovými krokmi - dňa, keď si Anna a Daniel konečne povedia vytúžené „Áno"!

Konečne nastal Deň D. Prípravy na svadbu Anny a Daniela, ktorá sa má konať už o necelé dve hodiny, vrcholia. Čerstvo za Dušana vydatá Diana, ktorá posledné dva týždne kvôli svadbe svojej najlepšej kamarátky temer oka nezažmúrila, mierne vystresovaná dohliada na hladký priebeh celej akcie, čo v preklade znamená, že stavia všetkých zúčastnených do pozoru Len ženích a nevesta zatiaľ ešte sladko spia, akoby sa nechumelilo... Napokon sa ich však ráznej Diane podarí vytiahnuť z postele a primäť ich k holiacim, česací, maľovacím, prezliekacím a rôznym iným „dolaďovacím" predsvadobným rituálom. Nemohlo by však ísť o Kráľovcov, keby aj v tento slávnostný deň nedošlo k nejakej tej menšej či väčšej katastrofe... Najprv Barborka pri pretekoch „kto rýchlejšie zje raňajky" nechtiac prevrhne na Števka (Gregor Hraška) džús, a tak sa s ním Dušan, kým Dianu obchádzajú mrákoty, ponáhľa domov prezliecť sa. Potom Viktor, ako vždy oplývajúci taktom slona, alebo skôr mamuta v porceláne, veľmi urazí a raní Lenku, ktorá mu položartom-polovážne navrhne, aby sa tiež vzali. A pritom si ani neuvedomí, čo urobil a že z jeho hlúpeho výsmechu usúdila, že ju zrejme predsa len nemá až tak rád, ako si myslela a nemyslí to s ňou vážne, keďže si ju zjavne vziať nechce... No úplne najhoršiu vec nechtiac vyvedú Klaudia s Milanom, ktorí mladým do daru prinesú akýsi podomácky pálený „elixír lásky", a až po tom, čo sa z neho Daniel napije im prezradia, že je to anízový likér. Daniel totiž trpí zriedkavou - a navyše veľmi ťažkou - alergiou na aníz! Mária neváha ani sekundu, naloží stále viac a viac sa dusiaceho Daniela i s vystrašenou Annou do auta a ponáhľa sa do najbližšej nemocnice. Keď dorazia do malej súkromnej kliniky, kde Mária urobí poriadny rozruch, keď zistí, že ošetrujú len objednaných pacientov a že navyše lekár, čo má dnes službu, do nej ešte nenastúpil, opäť sa ukáže, aký vie byť život zvláštny a nevyspytateľný. Mária tu totiž znovu stretne Jakuba, ktorý tu pracuje od ich rozchodu a jeho odchodu z nemocnice!

Kým všetci čakajú, kým sa Danielovi po injekcii konečne uľaví, bývalí partneri sa v tichosti rozprávajú o svojich terajších životoch, o práci... Aj slepý by si všimol, že city, ktoré ich donedávna spájali, sú stále rovnako vrúcne a silné, a tak asi neprekvapí, že si ich všimol aj Daniel - a preto nezaváha a Jakuba srdečne pozve na svoju svadbu. Kým sa Jakub rozhodne, oni sa už ponáhľajú do kostola, kde ich už všetci netrpezlivo čakajú. Teda, všetci okrem Viktora, ktorý kamsi zmizol... Po krásnom svadobnom obrade v malom kostolíku, na ktorom samozrejme nechýbal nik z rodiny a priateľov - okrem narýchlo pozvaného Jakuba prišli napríklad aj čerstvo z vyšetrovacej väzby prepustený Lukáš (Pavel Bruchala) či z Talianska sa navrátivšia Timea -, a tiež po obvyklých gratuláciách pred kostolom, príde rad na hádzanie kytice, ktorá bezpečne pristane v Gitkinom materskom náručí. No ešte o čosi väčšiu radosť a dojatie všetkých prítomných spôsobí prekvapivo Viktor, ktorý si priamo na kostolných schodoch kľakne pred Lenku a požiada ju o ruku - z vrecka pritom vytiahne púťový prstienok s kvietkom namiesto obligátneho kameňa, po ktorý sa pred chvíľou vytratil k neďaleko od kostola udomácneným kolotočiarom! Po niekoľkých mesiacoch sa Lenka vyberie do nemocnice za Andreou, ktorej stav ostáva nezmenený. Sľúbi jej, že sa dobre postará o jej krásnu a zdravú dcérku Lucku, ktorú zviera v náručí, a so slzami v očiach sa rozlúči s nehybným telom pripojeným na prístrojoch, ktoré kedysi bolo jej sestrou...

Policajný vyšetrovateľ Rábek a Timea - ktorej priamo vo svojej kancelárii umožnil krátke stretnutie s uväzneným Teodorom, aby mu mohla okrem iného odovzdať fotografiu malej Lucky, ktorej sa u Lenky a Viktora dobre darí - si stále dobre rozumejú, a tak je len logickým záverom, že sa napokon rozhodnú to spolu skúsiť! Narodením a osvojením malej Lucky sa veľmi upevnil vzťah Lenky a Viktora, nuž a po narodení malého Janka je zase rodina Anny, Daniela a Barborky konečne kompletná. Zdá sa, že u Kráľovcov sa tentoraz už nadobro udomácnili láska, šťastie a pokoj. No čo ak má osud predsa len iné plány...?

Sledujte v piatok, 25. októbra, o 14.25!

Komentáre ( 0)

 

Upútavka

 
Moja malá princezná - v utorok, 25. februára, o 20.30!
Sledujte celé epizody na